SEO

Tek Sayfa Siteler için SEO Çalışması

Kullanıcı deneyimi araştırmaları gereği tek sayfadan oluşan bir web site modelinin sektörünüze uygun olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu tür web sitelerinde tüm bilgiler aynı sayfada bulunur. İşletmeniz için one page site seçmeli misiniz? Bunun için tek sayfa siteler için SEO yazımızı okumalısınız.

Tek sayfa siteler daha çok tanıtım siteleri oluşturulmak istendiğinde kullanılır. Oldukça popüler olan bu web sitesi türünün avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. One page siteler SEO çalışmaları açısından basit gibi görünse de aslında oldukça zordur.

Tek sayfalık web siteleri için yapılan SEO çalışmaları, birden fazla sayfaya sahip web siteleri için yapılan SEO çalışmalarından tamamen farklıdır.

Tek sayfalı siteleri optimize etmek diğerlerine göre oldukça zaman alacaktır. Çünkü tek sayfa üzerinde hizmetlerinizde yer alan tüm çalışmalarınızı yapmanız gerekecektir.

Gelin şimdi tek sayfa siteler için SEO çalışması nasıl yapılır, bunu inceleyelim;

  • SEO anahtar kelimelerinizi kelirleyin
  • Site hızı optimizasyonu yapın
  • Mobil kullanılabilirlik ayarlarını kontrol edin
  • Backlink oluşturun
  • SEO analizi yapın

Tek Sayfa Siteler için SEO Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Klasik SEO çalışmalarında olduğu gibi tek sayfalık siteler için yapılacak SEO çalışmalarında da anahtar kelime araştırması yapmak oldukça önemlidir. Diğer çok sayfalı sitelerde olduğu gibi çok fazla anahtar kelime kullanamayacağınız için bunu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

Sınırlı bir içeriğe sahip olacağınız için ana sayfanızın düzenlenmesinde size trafik sağlayacağını düşündüğünüz anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Anahtar kelime seçerken ayıracağınız vakit ve çaba diğerlerine göre oldukça fazla olacaktır. Anahtar kelime sıralamasının kullanımına dikkat etmeli düzenli bir şekilde başlıklarda kullanmalısınız.

Site Hızı

Site hızının yavaş olması hemen çıkma oranını yükseltebilir. Bu da olumsuz bir kullanıcı deneyimine sebep olur. Ayrıca Google’ın sıralama faktörlerinden biri olan sayfa açılış hızı yüksek olursa google sıralamalarında daha iyi konumlarda olabilirsiniz. SEO açısından bu sitelerde de sayfa açılış hızına oldukça dikkat etmelidir.

Google Page Speed İnsight aracını kullanarak web sitenizin hızınızı etkileyen faktörler varsa bunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

Mobil Kullanılabilirlik

Tek sayfa siteler için SEO çalışmaları kapsamında mobil kullanım oldukça rahat bir kullanım sergileyecektir. Site içerisinde gezinti kullanıcı deneyimi açısından kolay olacaktır.

Sayfa içerisinden tüm içeriklere erişim imkanımız oluyor. İnternet erişiminin mobil cihazlarda oldukça fazla olduğunu düşünürsek responsive tasarımın web siteleri için ne kadar önemli olduğunun farkına varmış oluruz

One page siteler mobil kullanıma bağlı olarak kullanıcılara daha hızlı ve daha kolay erişme imkanı sunar. Bu yüzden tek sayfalık web sitelerin mutlaka mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Backlink Oluşturun

Backlink tüm web siteleri için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Tek sayfalık web sitelerin çok fazla içeriğinin olmamasını göz önüne aldığımızda backlink faktörü daha önemli bir hal alıyor.

Arama motorları tarafından trafik çekecek başka sayfalar olmadığı için olabildiğince fazla backlink oluşturulması bu tek sayfalık siteler için SEO çalışmalarının da başında geliyor.

Ne kadar çok backlink alırsanız ya da backlink oluşturursanız Google a bildirerek sıralamalarındaki konumunuzu daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz. Backlink hakkında daha fazla bilgi edinmek için Backlink Nedir? Backlink Türleri Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

tek sayfa siteler icin seo

Tek Sayfa Siteler İçin SEO Analizi Yapın

Tek sayfalık siteler için SEO çalışmalarında kullanıcı deneyimi açısından önemli bir yer tutar. Web sitenizde olmasını istediğiniz dönüşümlerin gerçekleşmesi için bu konuya oldukça dikkat etmeniz gerekir.

Kullanıcılar web sitenizde ne kadar vakit geçiriyor. Hangi bölümleri daha çok ziyaret ediyor veya hangi bölümleri ziyaret etmiyor?

Tüm bu soruların cevabını bildiğiniz takdirde tek sayfalık sitenizin analizini gerçekleştirmiş olursunuz. Buna bağlı olarak da gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunların cevabını bilmek ve gerekenleri yapmak için Yandex Metrica aracını kullanabilirsiniz. Yandex metrica, sitenizde gerçekleştirilen tüm oturumların kaydını tutar.

Ayrıca ısı haritası ile de web sayfaları arasında en çok hangi bölümlerin tıklandığını, hangi bölümlerin tıklanmadığını görebilirsiniz. İçeriği tek sayfa siteler için SEO başlığı altında ele aldık. SEO hakkında merak ettiklerinizi yorum yap kısmından sorarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu